Doktorlar Gidiyor, Ortalama Düşüyor! Kişi Başına Düşen Doktor Sayısında Avrupa’da Sonuncu Olduk

Türkiye’de doktor ve sağlık çalışanlarına şiddetin önü kesilmezken, sağlık hizmetlerinde ve eğitiminde iyi olan ülkemizden fırsatını bulanlar da soluğu yurt dışında alıyor. Özellikle Almanya ve Avrupa ilk tercihleri olan doktorların sayısının giderek azalmasında ekonomik nedenler de ilk sıralarda geliyor. Doktor sayısı Türkiye’de halen yüksek görünse de nüfusa oranlandığında işler değişiyor.

Türkiye’de doktor sayısı, 377 bin doktoru olan Almanya, 243 bin doktoru olan İtalya ile 216 bin doktor bulunan Fransa ve 213 doktorla İspanya’nın ardından beşinci sırada geliyor. Nüfusa oranlandığındaysa tablo farklılaşıyor.

Euronews’in aktardığına göre, 2021 yılına ait verilerde Türk vatandaşlarının yılda ortalama 8 kez doktora gittikleri görülüyor. Türkiye bu sayıya bakınca Avrupa’ya göre üst sıralarda yer alıyor. 

Türkiye yine doktor sayısında da üst sıralarda yer alırken, nüfus baz alınınca kişi başına düşen doktor sayısında Türkiye, Avrupa’da son sırada geliyor.

Yıllık doktora gitme sayısı ülkelere göre çok farklılaşırken, AB’nin TÜİK’i Eurostat verilerinde 2021 yılında ülkelerin ortalamaları 2 ila 11 arasında değişiyor.

Yılda 11 kez doktora giden vatandaşları ile Slovakya ilk sırada gelirken, 2,3 ile İsveç son sırada geliyor. Türkiye’de ortalama 8 olurken, 29 Avrupa ülkesi içinde 5. sırada bulunuyor. Almanya’da bu sayı ortalama 9,6 olurken, Macaristan’da 9,4, Hollanda’da da 8,6 olarak görülüyor.

Kovid-19 pandemisinde muayene ortalamaları düşerken, 2019 yılında Türkiye’de bu ortalama 9,8 olmuştu. Bazı ülkelerde pandemiyle düşüş daha keskin oluyor. İtalya’da 2019 yılında 10,4 olan muayene ortalaması 2021 yılında 5,3 oldu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre, muayene ortalamalarının çok değişken olmasında bazı ülkelerde hemşire ve sağlık görevlilerin daha öncü rol oynamasıyla doktora ihtiyaç oranı düşüyor.

Bazı ülkelerde de doktorlar baktıkları hasta başına ücret alırken, bu ülkelerde de oran yükseliyor.

Eurostat verilerine göre Türkiye’de 2021 yılında toplam hekim sayısı 183 bin 569 olurken, bu sayıda zirvede 377 bin hekim ile Almanya yer alıyor.

Türkiye, Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya’dan sonra beşinci sırada geliyor. 

Ancak ülkelerin nüfuslarına bakıldığında kişi başına düşen doktor sayısı çok farklılaşıyor.

Doktor sayısında 5. olan Türkiye’de 2021 verilerine göre kişi başına düşen doktor sayısı en 100 bin kişiye 218 doktorla son sırada geliyor.

Zirvede 629 doktor ile Yunanistan olurken, 100 bin kişiye düşen doktor sayısında onu 562 doktorla Portekiz, 516 doktorla Norveç, 453 doktorla Almanya izliyor. İtalya’da da 100 bin kişiye 411 doktor düşerken, Hollanda’da 390, Belçika’da 325 ve Fransa 318 doktor düşüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x